• Fazlıoğlu İş Merkezi No:13/23 İzmit
  • info@timeconsulting.com.tr

Karadağ'da Şirket Kurmak Hakkında Sorular

01. Şirket açma süreci nasıl işliyor ?

Öncelikle sizden istemiş olduğumuz evrakları ( Apostilli Sabıka Kaydı, Kimlik Fotokopisi ve Pasaport Fotokopisi ) sizlerden alınarak şirket sözleşmesi hazırlanmaktadır. Akabinde tüm evraklarınız tercüme ettirilmekte ve gerekli kurumlardan randevu alınarak süreç başlamakta ve ilerlemektedir.

02. Şirket açılışı kaç günde tamamlanmaktadır ?

Evrak süreçleri tamamlandıktan 4 gün sonrasında şirketiniz açılmış ve oturum izni işlemlerine başlamış oluyoruz.

03. Şirket için adres temin ediyor musunuz ?

Şirket açılışı öncesinde kiralama veya satın aldığınız herhangi bir gayrimenkul yok ise ( iş yeri adresi gösterilebilecek ) tarafımızca tamamen yasal sanal ofis temin edilmektedir.

04. Oturum izni ne kadar sürede alınmaktadır ?

Oturum işlemleriniz, şirket kurulumu akabinde başlamaktadır ve ortalama 30 gün içerisinde oturum kartınıza sahip olmaktasınız.

05. Oturum izni almak için hangi belgeler gerekli ?

Oturum izni sürecinde, apostilli sabıka kaydı ve tercümesi ( tercüme tarafımızca gerçekleştirilmektedir ), 30.000 Euro değerinde sağlık sigortası ( Tarafımızca temin edilmektedir ) pasaport fotokopisi, adres bildirgesi, noter onaylı kira kontratı, sağlık raporu (Sağlık raporu Karadağ'dan alınacaktır. Tarafımızca yönlendirme yapılacaktır) turist konaklama kartı (Tarafımızca temin edilecektir) gerekmektedir. 

06. Karadağ'dan emekli olabilir miyim ?

Şirket kurulumu sonrasında, şirket yetkilisi kendi sigortasını yatırmak zorundadır. Gerekli koşullar yerine geldiğinde Türkiye'de olduğu gibi kişiler Karadağ'dan da emekli olabilir ve emekli maaşı alabilmektedir.

07. Vatandaşlık alabilir miyim ?

Güncel kanunlar çerçevesinde Karadağ'dan vatandaşlık alabilmek yatırım veya devlete yapılan bağış ile mümkün. Fakat Avrupa Birliği süreci sonrasında kalıcı oturum ve vatandaşlık alımı söz konusu olacaktır. 2025 yılı içerisinde kesin olarak Avrupa birliği sürecinin tamamlanması ön görülmektedir. 

Karadağ'da Yaşam Kurmak Hakkında Sorular

01. Karadağ'da ev kiraları ne kadar ?

Karadağ'da ev kiraları bölgeden bölgeye değişmekle beraber 100 Euro'dan itibaren ev bulunabilmektedir. Genelde birçok kiralık ev eşyalı veya yarı eşyalı olarak kiralanmaktadır. Tabii bununla beraber eşyasız ev de kiralanmaktadır.

02. Kiralamalarda emlakçı komisyonu veriliyor mu ?

Karadağ'da Türkiye'de olduğu gibi emlakçı komisyonu bulunmaktadır.

03. Karadağ'da Elektrik, Su ve Yakıt Faturaları Ne kadar ?

Karadağ'da enerji ve su birim ücretleri gerçekten çok düşüktür. Fakat ne yazık ki Doğalgaz bulunmadığından sadece elektrik ve su faturası ödemektesiniz. Kullanıma bağlı olarak toplamda 20 -40 Euro arası bir bedel ödeyebilirsiniz.

04. Karadağ'da eğitim sistemi nasıldır ?

Karadağ eğitim sistemi Finlandiya eğitim sisteminin bir kopyasını okullarda uygulamaktadır. Özel okul yok denecek kadar azdır. Eğitim kalitesi genel olarak yüksek olmakla beraber öğrenciler ilkokul itibariyle yabancı dil eğitimine başlar. Genel olarak özel kurs ve özel okul kavramı pek olmamasından kaynaklı tüm süreç okul tarafından noksansız ve kaliteli sürdürülmektedir.

05. Karadağ güvenli bir yer midir ?

Karadağ suç oranı neredeyse sıfır olan bir ülke. Ülkede genelinde refah ve alım gücü mevcut. Dolayısıyla suça teşvik edecek bir ortam söz konusu değildir. Bu bağlamda gönül rahatlığı ile kapınızı kitlemeden uyuyabilir ve rahatlıkla dışarıda dolaşabilirsiniz. 

06. Karadağ'da sosyal olanaklar nasıl ?

Karadağ'da genel olarak birçok kafe, restaurant, bar vb alanlar görebilirsiniz. Ülke genelinde AVM sayısı çok azdır. İnsanların bir çoğunluğu kafelerde buluşarak etkinlikler düzenlemektedir. Sinema, tiyatro, konserler sıkça düzenlenmektedir. Bununla beraber Karadağ halkı genellikle evde vakit geçirmekten hoşlanmaktadır. 

07. Karadağ'da İnternet Hızı nasıldır ?

Karadağ genelinde internet hızı ortalama 58 mbps dir. İnternet hızı olarak, firmaların satışını yaptığı tarifelerde 50 mbps minimum, 400 mbps maksimum olarak sunulmaktadır. Yine firmalar metro internet ve gigabit internet hizmetleri de sunmaktadır. Genel olarak MTEL firması üzerinden internet hizmeti ve telefon hizmeti kullanılmaktadır.