Karadağda şirket kurmak

Karadağ bilindiği üzere Avrupa ülkesine girmeye hazırlanan bir ülkedir. Bu süreç ise Rusya-Ukrayna savaşları ile daha da hız kazandı. Bu ülkenin sağlamış olduğu ekonomik koşullardan dolayı Karadağ’da şirket kurmak birçok insan tarafından araştırılan bir konu haline gelmiştir.

Karadağ’da şirket kurmak birçok girişimci insan için aslında sunulmuş olan çok büyük bir fırsattır. Burada şirket kurup oturum alabilmenin çok fazla sağlamış olduğu avantajlar var. Bu avantajlar kısaca şunlardır;

%9 vergi oranına sahip olan ve iş insanlarına cazip gelen bir vergi memleketi olarak nitelendirilebilir. Bu vergi oranları ise birçok Avrupa ülkesi vergi oranlarına nazaran daha cazip hal alıyor. Avrupa birliğine girmiş bir ülke olması bakımından da ilgi çekmektedir. Eğitim sistemi ile de kendini geliştiren bir ülke durumundadır.

Eğitim sisteminin temel mantığında çocukları sıkmadan onların yeteneklerini ön plana çıkarmayı hedefleyen, gereksiz bilgiler ile çocukların zihinlerini doldurmak istemeyen bir eğitim anlayışı ile ilerlemektedir.

Ülke halkının genel olarak her kesimden insana karşı saygı ve sevgi çerçevesinde ölçülü davrana medeni bir ülkedir. Avrupa ülkeleri ile kolay temas kurulabilecek bir konumda olduğu için ticaret anlamında birçok insanın ilgisini çekmektedir. Medeni bir ülke olarak nitelendirilen Karadağ’ da ise suç oranı neredeyse %0 diyebiliriz. Bu sebepten dolayı kaliteli, huzurlu bir yaşam için Karadağ’da şirket kurmak ve yaşamak oldukça mantıklı bir hal alır.

Karadağ’da Şirket Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Birçok kişi tarafından merak edilen Karadağ’da şirket kurmanın avantajları şunlardır;

 • Karadağ da şirket kurmak için illa ki Karadağ’ da yaşamak zorunda değilsiniz.
 • Yaptığınız iş model ne olursa olsun bu ülkede fatura kesme zorunluluğunun olmaması da bu ülkede şirket kurmayı cazip hale getiriyor.
 • Dikkat etmeniz gereken en önemli huşulardan birisi düzenli olarak aylık sigortalarınızı ve muhasebe ödemelerini büyük bir titizlik ile yerine getirmiş olmanız gerekir.
 • En büyük avantajlarından biri de daha önce bahsetmiş olduğumuz üzere Avrupa Birliğine girecek olan bir ülke olmasıdır.
 • 2025 yılına kadar Avrupa birliğine girme süreci tamamlanacağı düşünülmektedir.
 • Sürekli kendini geliştiren bir ülke konumunda olduğu için yatırım yapmak isteyen kişiler tarafından da tercih edilebilir.
 • Avrupa, Kanada, Amerika gibi ülkelere nazaran Karadağ için turist vizesi alabilmek çok daha kolay
 • Avrupa birliğinde yer alan ülkelerde şube açabilme avantajını da göz önünde bulundurmak gerekir.

Karadağ’da Şirket Kurmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Son zamanlar da Karadağ’da şirket kurmak birçok insan tarafından araştırılmaya başlanmıştır. Türkler tarafından da çok fazla araştırılan bir konudur.

 • Karadağ’da şirket kurabilmek için ilk olarak oturum izini alınması gerekmektedir.
 • Bu izni alabilmenin ise en uygun yöntemi ise bilindiği üzere bir şirket kurmaktır.
 • Karadağ’da şirket kurmak için net bir fiyat vermek mümkün değildir. Çünkü istenilen evraklar uygulanacak olan prosedürler sürekli bir değişkenlik gösterdiği için buna bağlı olarak fiyatlarda da değişkenlik görülüyor.
 • Bu konuda hizmet veren birçok güvenilir firmalara bakıldığı zaman bu tutarın yaklaşık 2500€ dan başlayan fiyatlar verilmekte. Bu fiyatlar gerekli olan tüm belgelerin hazırlanması verilen danışmanlık hizmetleri için ödenecek olan ortalama fiyattır.
 • Bu fiyatlardan aşağı fiyat veren firmalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.
 • Karadağ’da şirket kurmak maliyeti ülkenin Avrupa birliğine girmesi ile de değişen yasalara bağlı olarak ne yazık ki sürekli bir artış göstermektedir.

Karadağ’da Şirket Kurmak İçin İzlenecek Yollar Nelerdir?

En çok tercih edilen yöntemlerden biri vekâletname ile şirket kuruluşudur. Vekâletname ile şirket kurmaya karar verdiyseniz eğer bu süreç için sadece 2 iş günü boyunca Karadağ da olmanız gerekmektedir. Bu yöntemin ise güvenilir olup olmadığı birçok insan tarafından da merak konusu haline gelmiştir. Vekâlet ile şirket kuruluşu yapan firmaların iyice araştırılıp güvenilir olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Karadağ’da En Çok Hangi Alanlarda Şirket Kurulabilir?

Sakin ve huzurlu bir ülke olduğundan dolayı turist ağırlama bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan bu ülkede turizm sektöründe, konaklama sektörlerinde şirket kurmak bu alanlara yatırım yapmak çok daha mantıklı bir davranış olacaktır. Bunun içinde ülkenin durumunu, konumunu turistler tarafında en çok tercih edilen bölgelerin analizi yapılarak ona göre bir şirket kurma planı yapılmalıdır.

Detaylı bilgi için bize ulaşın.

Leave A Reply